DOPRAVA ZDARMA NAD 1500 KČ

Co může přinést veřejné přiznání odlišné orientace?

Co může přinést veřejné přiznání odlišné orientace?

 

Mnoha lidem se může zdát veřejný coming out zcela zbytečný. Argumentem mnoha je, že se jedná o soukromou věc a není třeba to dávat na odiv veřejnosti. Stejně skepticky nahlíží na různé duhové pochody a akce spojené s LGBTQ+ komunitou. Přesto je důležité, aby se o dělo. A proč, to si řekneme v tomto článku.

Mnohokrát jsem slyšela lidi, že jim komunita LGBTQ+ lidí nevadí, ale rozhodně se jim nelíbí jejich duhové pochody a propaganda. Údajně je to zbytečné vnucovat lidem nějaký názor a dělat exhibice. Když to trochu zlehčíme, tak můžeme polemizovat o potřebnosti veřejných maratonů, srazů automobilových veteránů a podobně. To jsou také veřejné akce podporující a slučující lidi se stejným zaměřením a snaží se ukázat světu, že tu jsou. Ale na to jsme si nějak jako společnost zvykli. Máme tu milovníky Trabantů, maratonů či motorek. Také pořádají veřejné akce jako je Run Prague a podobně. Stejně tak je to i s průvodem LGBTQ+ lidí.

Lze na to tedy říci, že pokud vás to nezajímá, nemá cenu se tím více vzrušovat. Nikdo tím nikoho v podstatě neomezuje, a proto nevidím důvod, proč by se lidé nemohli snažit podpořit svou věc. A případné omezení dopravy, na které si někteří stěžují, není ani zdaleka tak velké, jako při Pražském Maratonu, který například mě osobně omezuje v pohybu autem daleko více. A také nejsem proti tomu, aby se takový závod pořádal.

A proč je důležitý veřejný coming out? Zvláště u známých osobností, u kterých jsme v poslední době zaznamenali větší odvahu se svěřit se světem je to důležité. Umožní tak ukázat ostatním, že na tom být gay či transgender osoba je normální a není třeba se toho bát. Navíc, že takoví lidé jsou běžně mezi námi a možná to o nich ani nevíme. Lidé s odlišností mají mnohem složitější postavení na trhu práce, ve společnosti a mnohdy i u zdravotní péče. I přesto, že se o tom nemluví, tak je takových lidí mnoho. A rozhodně tito lidé netouží po výhodách, ale jen po stejné šanci žít „normální“ život jako ostatní.

A proto je třeba s tím bojovat právě tím, že těm „normálním“ seukáže, že na diverzitě není nic špatného a není třeba se jí bát.

Podobně na tom mohou být lidé, kteří jsou tělesně či mentálně postižení. Také mají složitou situaci na trhu práce a třeba i s cestováním ve veřejné dopravě což my ostatní můžeme považovat za zcela banální a považujeme to za běžnou věc. Stejně tak jsou na tom lidé, kteří šli s barvou ven a čelí podobným problémům, jen třeba v trochu jiných životních situacích.

Napsat komentář

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping